KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 728024
*
nr 72 8024
Gouache
Ewald Dahlskog, 1933, 50x64
Följerätt
Utrop:
3.500 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 augusti 2001
kl 17:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:30
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16
-
3213 Fototyp
efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ra..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:07
-
3277 Grafiska blad
4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
-
9264 Väggrelief
plåt. Signerad, granar & får. Bildmått: 14x24 cm, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:56
*
Gouache
nr 72 8024
Gouache
Ewald Dahlskog, 1933, 50x64
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 3.500 kr |
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 augusti 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:30 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16 -
3213 Fototyp
efter "Jean Cocteau", meny, yttermått inklusive ra..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:07
-
3277 Grafiska blad
4 st, eftertryck. Signerade Dubois, Erotiska motiv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45 -
9264 Väggrelief
plåt. Signerad, granar & får. Bildmått: 14x24 cm, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:56